Close

Specializarea Tehnician in Agroturism

 

 

PROFIL TEHNOLOGIC- Tehnician in Agroturism

 

    Descrierea calificării

                     Desfăşoară activităţi în cadrul pensiunilor turistice rurale şi agroturistice, specifice serviciilor de cazare, alimentaţie, agrement; se ocupă de cultivarea plantelor şi creşterea animalelor, întreţinerea şi exploatarea pajiştilor naturale, prelucrarea materiilor prime de origine animală şi vegetală, amenajarea şi întreţinerea fermei agroturistice.

     Competenţe şi aptitudini

               Deprinderi şi abilităţi care permit derularea de activităţi în cadrul pensiunilor turistice rurale şi agroturistice, specifice serviciilor de cazare, alimentaţie, agrement (primire turişti, pregătire şi servire preparate şi băuturi, întocmire documente de evidenţă economică)